Languages
View all vacancies

Poszukujesz rzetelnej
agencji zatrudnienia?
Zadzwoń do Flexcraft

Zapobiegaj wyzyskowi: przygotuj się dobrze. Część 2: twoje prawa jako zagraniczna siła robocza

Zapobiegaj wyzyskowi: przygotuj się dobrze. Część 2: twoje prawa jako zagraniczna siła robocza

Złe warunki zamieszkania, niebezpieczne sytuacje w pracy i inne formy wyzysku: niestety pracownicy migracyjni z Europy Wschodniej wciąż mają z tym do czynienia. Czasami pojawiają się niestety doniesienia w mediach o migrantach którzy nie są  odpowiednio traktowani. Co zrobić, aby nie skończyć jak w koszmarze ze snu? Unikniesz wyzysku dobrze przygotowując się na przyjazd do Holandii. Część 2: poznaj swoje prawa jako zagraniczna siła robocza.  Jeśli zamierzasz pracować w Holandii, musisz zdawać sobie sprawę, że w zasadzie masz takie same prawa jak inni holenderscy pracownicy. Przynajmniej jeśli pracujesz dla holenderskiej firmy. 

Prawa jako zagraniczna siła robocza: sprawdź swoje cao Sprawy zbiorowe są uzgodnione dla holenderskich pracowników pewnej grupy zawodowej. Dzieje się tak w układach zbiorowych (ned: cao). Obowiązują one również dla ciebie, jeśli pracujesz dla holenderskiej firmy. Obejmuje to umowy dotyczące wynagrodzenia, godzin pracy, warunków pracy i urlopu. Wskazane jest, aby przed wyjazdem dowiedzieć się pod jaki układ podlegasz. W ten sposób można dowiedzieć się, które sytuacje w pracy są dozwolone, a które nie. 

Bezrobocie Masz prawo do zasiłków i dodatków, jeśli składki zostały opłacone za pośrednictwem holenderskiej firmy. Czy tak jest i czy ty też tu mieszkasz? Wtedy jesteś uprawniony do zasiłku, jeśli stracisz pracę. Nawet jeśli tymczasowo nie masz pracy z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak śnieg i opady, możesz ubiegać się o takie świadczenie.

Choroba Jeśli zachorujesz podczas okresu pracy w Holandii, masz prawo do nieprzerwanej, nieprzekraczającej dwóch lat, wypłaty wynagrodzenia. Czy twoja umowa wygasa podczas twojej choroby? Wtedy możesz otrzymać zasiłek chorobowy od UWV. Pamiętaj, że każda płatność ma swoje własne zasady, których musisz przestrzegać. W latach, w których pracujesz w Holandii, automatycznie nabywasz prawa do świadczenia na podstawie ustawy o starszym wieku (ned.: Algemene Ouderdoms Wet, AOW). Więcej informacji na temat świadczeń można znaleźć na stronie internetowej rządu krajowego.

Czy zamierzasz pracować z Flexcraft? Wtedy będziesz zapewniony, że będziesz pracować dla doświadczonej i rzetelnej firmy, w której wszystkie zasady mają ogromne znaczenie!

Kto pracuje jako obcokrajowiec w Holandii dla holenderskiej firmy, ma takie same prawa jak holenderscy pracownicy. Znaj swoje prawa jako zagraniczna siła robocza.  
Copyright © 2019 Flexcraft
Flexcraft uses cookies to remember certain preferences and align jobs interests.
Close