Languages
View all vacancies

Poszukujesz rzetelnej
agencji zatrudnienia?
Zadzwoń do Flexcraft

Praca w Holandii: jak to właściwie jest?

Jako migrant w Holandii, nie możesz od razu pójść do pracy. Zanim podejmiesz jakąkolwiek pracę, musisz załatwić kilka spraw urzędowych. Przede wszystkim potrzebujesz tak zwany numer BSN. Oprócz numeru BSN musisz posiadać ważny dokument tożsamości. W Holandii musisz zawsze taki dokument mieć przy sobie, aby w razie kontroli móc się zidentyfikować. W pracy również musisz posiadać taki dokument. Pracodowca może zrobić kopię dowodu tożsamości lub paszportu, ale nigdy nie może go przetrzymywać! Numer konta w holenderskim banku jest ułatwieniem, ale nie jest przymusem. Pracodowca zawsze przelewa wypłatę na konto bankowe. Może to być numer konta kraju, z którego pochodzisz, ale taki przelew trwa dłużej.

Warunki pracy

Każdy kto pracuje w Holandii ma te same prawa i warunki pracy, o których można poczytać w różnych kodeksach pracy. Podstawowymi warunkami pracy są np: minimalna krajowa[i], macieżyński i dni wakacyjne. Te warunki pracy są uwzględnione w umowie o pracę. W Holandii  można również słownie umawiać warunki pracy. Zawsze staraj się jednak, aby wszystko było opisane, może to być nawet drogą mailową. Jeśli już znalazłeś pracę, pod koniec każdego przepracowanego miesiąca otrzymasz odcinek wypłaty. Na tym odcinku znajdziesz wynagordzenie brutto, podatki i premie, które pracodawca za ciebie odciąga, a także wynagrodzenie netto (czyli wynagrodzenie brutto po odciągnięciu podatków i premii), ile godzin przepracowałes w okresie, za który dostajesz wynagrodzenie. Odcinek wypłaty możesz otrzymać na papierze lub pocztą elektroniczną.

Bezpieczeństwo

W Holandii każdy ma prawo do bezpiecznego miejsca pracy. Dlatego też bardzo ważną rzeczą jest, aby każdy nosił odpowiednie ubrania bezpieczeństwa, takie jak kask lub okulary ochronne. Twój pracodawca musi ci je zapewnić bez pobierania za to opłat. Zaczynasz pracę w budownictwie lub w ogrodnictwie? W tym przypadku możesz mieć do czynienia z niebezpiecznymi materiałami jak np azbest czy substancje chemiczne. U takiego pracodawcy są zawsze specjalne reguły dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Zawsze stosuj się do tych reguł!

Praca w Flexcraft

Po przyjeździe do Holandii, Flexcraft pomoże ci przy wszystkich zasadach i formalnościach. Później także możesz liczyć na pomoc koordynatora, który odpowie na pytania i pomoże w ewentualnych problemach. W Flexcraft możesz być pewny, że wszystko się zgadza; od bezpieczeństwa do właściwego wynagrodzenia. Flexcraft to bezpieczeństwo i zaufanie co gwarantuje połączenie firmy z stowarzyszeniem NBBU oraz VRO. Te organizacje kontrolują regularnie, czy wszystko się zgadza. Jako dodatkową usługę oferujemy zaświadczenie naszego księgowego, który nadzoruje prawidłowy przebieg prcesu wynagrodzenia. To znaczy, że kwota która widnieje na odcinku w rzeczywistości zostanie przelana na rachunek pracownika.  Dzięki temu możesz liczyć na dobry początek pracy w Holandii!


[i] W Holandii jest ustalona minimalna krajowa. Twój pracodawca może zapłacić ci więcej, ale nigdy poniżej.
Copyright © 2018 Flexcraft
Flexcraft uses cookies to remember certain preferences and align jobs interests.