Languages
View all vacancies

Poszukujesz rzetelnej
agencji zatrudnienia?
Zadzwoń do Flexcraft

Czym jest holenderska tożsamość narodowa? Część pierwsza: flaga i hymn narodowy

Czym jest holenderska tożsamość narodowa? Część pierwsza: flaga i hymn narodowy

Nowy, trzeci rząd premiera Rutte zapowiedział, że holenderska tożsamość narodowa musi zostać zachowana i pielęgnowana. Ale co to właściwie znaczy? Co jest teraz typowo holenderskie? Tulipany i drewniaki? W najbliższej przyszłości udzielimy odpowiedzi na to pytanie w szeregu artykułów. Dzięki temu będziemy mieli wgląd w kulturę tego małego kraju. W tym tygodniu: holenderska flaga i hymn narodowy.

Holenderska flaga

Często podczas obchodów świąt narodowych widzi się holenderską flagę. Poziomo, widnieją na niej trzy kolory: czerwony, biały i niebieski. Wielu Holendrów ma zawsze jedną w domu, aby móc ją wywiesić przed domem, kiedy jest coś do świętowania. Ale święto musi mieć charakter narodowy, jak na przykład Dzień Króla. Podczas urodzin "zwykłych" ludzi już się tego nie robi. Wywieszenie flagi jest okazją do powiedzenia: jestem dumny z mojego kraju!

Szacunek i wierność

Dla instytucji publicznych, gminnych czy prowincji, istnieje specjalny protokół, określający oficjalnie, kiedy i jak flaga ma zostać wywieszona. Tak więc, instytucje muszą mieć flagę na swoim budynku podczas Dnia Pamięci, 4 maja. Obywatele i firmy nie są zobowiązane do przestrzegania protokołu, ale mimo wszystko często to robią. To oznaka szacunku i wierności do ojczyzny. Ponadto, daje poczucie solidarności.

Hymn narodowy

Każdy kraj ma swój hymn. Holenderski nazywa się "Wilhelmus". Tekst powstał w XVI wieku, podczas hiszpańskiej okupacji. Był to trudny czas, pełen represji i ucisku. Narodowy bohater, Willem van Oranje , walczył o wolność i odniósł sukces. I o tym jest ten hymn. Napisany jest w taki sposób, jakby to van Oranje sam wypowiadał te słowa. Melodia "Wilhelmusa" jest nowsza i pochodzi z XVII wieku. Od 1932 roku jest oficjalnym hymnem Holandii. Kiedy można go usłyszeć? Podczas mistrzostw piłki nożnej i innych narodowych okazji.
Copyright © 2018 Flexcraft
Flexcraft uses cookies to remember certain preferences and align jobs interests.