Languages
View all vacancies

Poszukujesz rzetelnej
agencji zatrudnienia?
Zadzwoń do Flexcraft

Czym jest holenderska tożsamość? Część 15: Delftware

Nowy, trzeci gabinet Mark Rutte ogłosił, że tożsamość narodową Holandii należy zachowywać i pielęgnować. Lecz czym dokładnie jest ta tożsamość? Co jest typowo holenderskie? Tulipany i drewniaki? W najbliższym czasie spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w serii krótkich artykułów. W ten sposób nieco dokładniej przyjrzymy się kulturze tego niewielkiego kraju. Temat tego tygodnia: Delftware.

Delftware to ceramika z biało-niebieskimi dekoracjami, która powstaje w Delft. W połowie XVII wieku Delftware pojawił się na holenderskim rynku jako tania alternatywa dla niebiesko-białej porcelany z Chin, która była wtedy bardzo droga. Tańsza Delftware była bardzo popularna w Holandii, zwłaszcza w latach od 1650 do 1750. Do roku 1800 jej popularność spadła. Pojawiła się jeszcze tańsza ceramika, między innymi z Anglii, więc wiele fabryk ceramiki musiało zostać zamknięte. Obecnie istnieje tylko jedna fabryka, która produkuje ‘prawdziwą’ Delftware; oczywiście znajduje się ona w Delft na południu Holandii. Delftware jest obecnie sprzedawana głównie jako suwenir.

Ceramika

Ceramika może być wszystkim. Delftware to głównie kafelki, chodaki, talerze dekoracyjne, wazy, garnki i naczynia. Ceramika jest biała z niebieskimi motywami, a malarze ceramiki tworzą na niej motywy przypominające te chińskie, dzięki czemu powstaje prawdziwa sztuka.

Delftware znana jest jako biało-niebieska ceramika, ale nie minęło wiele czasu, nim pojawiły się różne wariacje w kwestii koloru i projektu. Próbowano różnych kolorów i efektów, ale nigdy nie odniosły one wielkiego sukcesu i rzadko się je widuje.

Holenderska duma z Delftware zwiększyła jej popularność. To zwróciło uwagę wielu garncarzy, którzy zaczęli używać replik przypominających oryginalną Delftware. W wyniku tego obecnie na rynku znajduje się wiele podróbek Delftware. Często trudno je odróżnić od prawdziwej Delftware i aby to zrobić należy poradzić się eksperta.

KLM

Holenderskie firmy dobrze wykorzystują typową, holenderską ceramikę. Na przykład holenderskie linie lotnicze KLM przekazują swoim pasażerom tak zwane domki-KLM. Te małe domki Delftware tworzone są w oparciu o zabytkowe holenderskie domy i budynki. Wiele osób kolekcjonuje te domki, zwłaszcza osoby, które regularnie podróżują w klasie biznesowej. Długi rządek domów jest czasami uznawany za symbol statusu, ponieważ oznacza, że wielokrotnie leciało się często drogimi lotami KLM w klasie biznesowej.
Copyright © 2018 Flexcraft
Flexcraft uses cookies to remember certain preferences and align jobs interests.