Languages
View all vacancies

Poszukujesz rzetelnej
agencji zatrudnienia?
Zadzwoń do Flexcraft

Co to jest holenderska tożsamość? Część 17: Brak tematów tabu

Nowy, trzeci gabinet Mark Rutte ogłosił, że tożsamość narodową Holandii należy zachowywać i pielęgnować. Lecz czym dokładnie jest ta tożsamość? Co jest typowo holenderskie? Tulipany i drewniaki? W najbliższym czasie spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w serii krótkich artykułów. W ten sposób nieco dokładniej przyjrzymy się kulturze tego niewielkiego kraju. W tym tygodniu: brak tematów tabu.

Holandia jest znana jako kraj nowoczesny, w którym można rozmawiać o wszystkim. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, lecz ogólnie rzecz biorąc, w Holandii normalną rzeczą jest, że podejmuje się dyskusje na wszelkie –  nawet bardzo delikatne – tematy. Dlatego w Holandii niewiele jest tematów tabu i każdy czuje, że ma prawo być po prostu tym, kim chce być.

Brak tematów tabu

Tematy takie jak seks, aborcja, eutanazja, choroby, narkotyki i inne są tematami, o których powszechnie się rozmawia, co dowodzi, że jeśli chodzi o przejrzystość i tolerancję, to Holendrzy są w światowej czołówce. Edukacja seksualna jest przedmiotem szkolnym, którego dzieci uczą się już w młodym wieku w szkole, ludzie swobodnie rozmawiają o narkotykach, a nagość nie jest dla nich niczym dziwnym.

Także w holenderskim radiu i telewizji łatwo można dostrzec, że niewiele jest tematów tabu. Pokazywane są na przykład programy telewizyjne, w których występują osoby bardzo ciężko zadłużone, które otwarcie mówią o tym przed kamerą i z pomocą programu próbują znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Są również programy, w których ludzie są filmowani nago podczas randek.

Nie wszystkie kraje w pełni akceptują poziom tolerancji w Holandii. Niektóre programy telewizyjne wywołują za granicą gorące debaty. Na przykład w publicznej holenderskiej stacji BNN emitowany był program De Grote Donorshow (Wielki Show Dawcy). Program nie umknął uwadze widzów w innych krajach i wywołał ich głęboką konsternację. W programie wystąpiła umierająca na guza mózgu kobieta, która miała wybrać kandydata spośród trzech pacjentów, któremu przekaże swoją nerkę do przeszczepu. Później okazało się że program ten był tylko mistyfikacją, która miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem niedoboru organów do przeszczepów.

Festiwal LGBT – Gay Pride

Holandia jest także krajem bardzo tolerancyjnym wobec homoseksualności. Osoby homoseksualne są akceptowane i mają w Holandii takie same prawa, jak inne osoby. Ponadto homoseksualiści mogą zawierać ze sobą związki małżeńskie – w roku 2001 Holandia była pierwszym krajem na świecie, który uznał małżeństwo pary homoseksualistów.

Każdego roku w Holandii organizowany jest festiwal równości dla osób homoseksualnych – Gay Pride – który pokazuje, że homoseksualizm jest tam w pełni akceptowany. Od roku 1996 Gay Pride odbywa się corocznie w centrum Amsterdamu. Jest to święto gejów, lesbijek, osób biseksualnych oraz transgenderycznych. Każdy ma prawo być dumnym z tego, kim jest i może to pokazać. Podczas tego wydarzenia przez kanały miasta przepływa parada łodzi – Canal Parade. Ludzie na łodziach są poprzebierani w barwne stroje i radośnie się bawią. Każda z łodzi ma swój własny temat przewodni i reprezentuje jakąś firmę lub organizację. Jest łódź reprezentująca policję, łódź reprezentująca Vodafone, czy też łódź reprezentująca motyw koloru białego. Festiwal Gay Pride trwa kilka dni, a oprócz Canal Parade, na terenie Amsterdamu odbywają się w trakcie jego trwania różne imprezy i wydarzenia.

Corocznie setki tysięcy ludzi zjeżdżają się do Amsterdamu na Gay Pride. Jest to w Holandii wydarzenie publiczne, które przyciąga największe tłumy. Ameryka ogłosiła ten festiwal najlepszym festiwalem równości w Europie. Gay Pride odbywa się co rok, w pierwszy weekend sierpnia. Najbliższy festiwal Gay Pride odbędzie się w dniu 4 sierpnia 2018 roku.
Copyright © 2018 Flexcraft
Flexcraft uses cookies to remember certain preferences and align jobs interests.