Languages
View all vacancies

Poszukujesz rzetelnej
agencji zatrudnienia?
Zadzwoń do Flexcraft

Co to jest holenderska tożsamość? Część 12: wiatraki

Nowy, trzeci gabinet Mark Rutte ogłosił, że tożsamość narodową Holandii należy zachowywać i pielęgnować. Lecz czym dokładnie jest ta tożsamość? Co jest typowo holenderskie? Tulipany i drewniaki? W najbliższym czasie spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w serii krótkich artykułów. W ten sposób nieco dokładniej przyjrzymy się kulturze tego niewielkiego kraju. Temat tego tygodnia: wiatraki. 

Wiatraki można spotkać na całym świecie, jakby nie było wiatr jest doskonałym źródłem energii i pozyskuje się go za darmo. Są kraje z ogromną ilością wiatraków, większą nawet niż w Holandii. Mimo to Holandia jest często kojarzona właśnie z wiatrakami i stanowią one dla gości z zagranicy jedną z głównych atrakcji. Jest tak ze względu na obecność licznych wiatraków na terenach polderowych, które są tam po to, by transportować wodę z niższego na wyższy poziom dzięki wykorzystaniu siły wiatru. I chociaż te zadania wiatraków obecnie coraz częściej przejmowane są przez instalacje pompowe, to na terenie Holandii wciąż istnieje duża ilość wiatraków. Ponadto konstrukcje te pełnią ważną rolę kulturalno-historyczną. 

Narodowy Dzień Wiatraków

Każdego roku, w drugą sobotę i niedzielę maja w Holandii obchodzony jest ‘Narodowy Dzień Wiatraków i Pomp’. Od roku 1972 jest to święto, podczas którego ponad 900 wiatraków i instalacji pompowych jest otwierane i uruchamiane dla odwiedzających. Poprzez takie doroczne święto towarzystwo Vereniging De Hollandsche Molen (Towarzystwo Holenderskich Wiatraków) pragnie pokazać, że wiatraki są ‘żywymi’ pomnikami kultury zasługującymi na przetrwanie. Przez długie wieki wiatraki odgrywały przecież znaczącą rolę w rozwoju Holandii. 

Podglądanie pracy wiatraków

Podczas Narodowego Dnia Wiatraków można odwiedzać wiatraki, zaglądać do ich środka i spotykać się z młynarzami. Młynarz to osoba, która obsługuje wiatrak i wykonuje w nim wszelkie niezbędne prace. Jest to stara niezależna profesja, często przekazywana z ojca na syna.

Zaglądając do wnętrza wiatraka będziesz mógł na przykład zobaczyć, w jaki sposób ziarno jest mielone ma mąkę lub jak pompuje się wodę z polderów. Będziesz mógł zobaczyć z bliska, jak działa wiatrak. Podczas święta wielu młynarzy organizuje dodatkowe zajęcia i atrakcje przy swoich wiatrakach, takie jak jazda na rowerze wokół wiatraków, wycieczki z przewodnikiem lub specjalne targi młynarskie, gdzie można kupić na przykład świeżo zmieloną mąkę.

Kinderdijk

Miejscowość Kinderdijk to najbardziej popularne w Holandii miejsce, w pobliżu którego znajduje się duża liczba zabytkowych wiatraków. Od roku 1997 dziewiętnaście wiatraków z Kinderdijk wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowość Kinderdijk położona jest na terenie Alblasserwaard w prowincji Holandia Południowa. W Kinderdijk odbywają się także dodatkowe atrakcje z okazji Narodowego Dnia Wiatraków.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku Narodowy Dzień Wiatraków znowu był bardzo udany. Wiatraki przyciągnęły setki zwiedzających, a wiatr był na tyle silny, aby efektywnie poruszać skrzydłami wiatraków. 
Copyright © 2018 Flexcraft
Flexcraft uses cookies to remember certain preferences and align jobs interests.